Vedci z nemeckého Heidelbergu skúmali vplyv vôní na obsah snov. Pachy môžu  ovplyvniť obsah našich snov. Ukázala to nová univerzitná štúdia. Vedci vystavili pokusné osoby počas spánku pachu z pokazených vajec a potom vstrekli do miestnosti vôňu ruží.

Pokusné osoby referovali, že pod vplyvom smradu z pokazených vajec sa skôr zobúdzali na negatívne sny. Vôňa ruží naproti tomu vyvolala skoro u všetkých osôb pozitívne a príjemné sny. Informoval o tom Boris Stuck na vedeckom zasadaní v Chicagu. Táto štúdia prvýkrát dokázala, že sny reagujú na pachy. Objav by sa bude využívať  terapeuticky. Pre pokojný spánok by mali byť spiaci ľudia vystavení príjemným prírodným vôňam.

 

Čuch je najzákladnejším zmyslom, ktorý vykazuje prekvapivý vplyv nad vašimi myšlienkami, emóciami, náladou, pamäťou a správaním.

Vône sú vnímané oveľa skôr ako slová. Preto je takmer nemožné popísať ich slovami.

Pre ostatné zmyslové pocity, akými sú zvuk alebo vizuálne obrazy, sú nervové signály vedené do vášho talamusu. Ten si môžete predstaviť ako veľký panel s vypínačmi v hlave. Odtiaľto sa údaje presúvajú do primárnych zmyslových centier.

U vôní je to však iné…

Predtým, než sa dostanú do talamusu, najprv precestujú iné regióny v mozgu, napríklad miesta kontrolujúce pamäť a emócie. To znamená, že pri čuchu dochádza k množstvu nervových procesov ešte pred ich samotným uvedomením si.

Z tohto dôvodu majú vône silný vplyv nad tým, ako rozmýšľate, cítite,sníte  alebo ako sa správate.