Aróma Štúdie

Prírodná aróma pomáha aj zvieratám. Zlepšuje vraj ich zdravie i psychiku.

Prírodná aróma pomáha aj zvieratám. Zlepšuje vraj ich zdravie i psychiku.

Na zdravotné problémy a problematické chovanie sa u zvierat osvedčili prírodné arómy. Rovnako ako ľuďom im podľa známej českej propagátorky aromaterapie u zvierat Michaely Švorcové pomáhajú účinné zložky z éterických olejov ku skľudneniu či povzbudeniu a prispievajú k odbúraniu stresu.

Zviera sa podľa nej cíti prirodzenejšie a môže prejaviť svoju povahu. Podobne ako ľudia, majú vraj aj zvieratá svoje obľúbené vône.

„Skúsenosti sme nazbierali so zvieratami štvornohými aj dvojnohými, chlpatými, nahými i operenými. Neznámou oblasťou zostali len teráriá a akváriá. Ale ktovie, možno aj nejaký had či chameleón bude raz využívať účinné zložky z éterických olejov,“ povedala Švorcová.

Zvieratá si vyberú vlastnú vôňu

Aromaterapia sa podľa nej dá použiť u zvierat ako prevencia i k ošetrovaniu základných zdravotných problémov. Účinná látka sa dostane do tela cez pokožku až do krvného obehu alebo čuchom. Môže sa ňou tiež vystriekať pelech. „Psychiku psíka skľudní levanduľová, medovková aróma  alebo ružové drevo. Skúšali sme to, reagujú fantasticky a vyberú si vlastnú vôňu,“ tvrdí odborníčka.

Zvieratá rozhodne odmietajú korenistý olej, ale to sa dá tiež využiť. Nastriekajú sa ním miesta, kam zviera nesmie. Ak napríklad mačka škriabe nábytok alebo gauč, vôňa korenia ju od toho určite odradí :-).

Oleje sa používajú rovnako ako u ľudí k liečeniu nádchy a prechladnutia. Psi a mačky vnímajú vône intenzívnejšie, koncentrácia prípravku musí byť slabšia ako u ľudí. Prípravky s prírodnými olejmi pomáhajú podľa Švorcovej i alergikom – dieťa alergické na psa alebo mačku môže byť alergické na chemikálie v obojku či v spreji proti kliešťom a blchám. Keď je zviera ošetrené s prírodnými olejmi, alergie u dieťaťa podľa nej častokrát zmiznú.

Zdroj: Tlačový servis ČTK (2010)