Aróma Štúdie

Ľudský čuch je skvelý detektív

Nos vás nesklame ani pri výbere životného partnera. Pomocou pachu ľudskej pokožky a telesných sekrétov vám pomôže „vyňuchať“ toho najvhodnejšieho.Hoci by vám dvoril majiteľ luxusného jachtárskeho klubu či samotná Miss World, ak vám nezavonia, je po perspektíve. 

„Vedci raz skúmali zdravé manželské páry, ktoré nemohli splodiť potomka. Zistili, že problém je v pachu ich tiel. Vzájomne sa odpudzovali. Nemohlo tak dôjsť k splynutiu spermie a vajíčka.“ Čuch slúži na odhalenie správneho partnera aj zvieratám. Pri pokusoch s myšami vedci zistili, že si „nosom“ vedia nájsť myšiaka s odlišnou DNA. Prakticky tak znížia riziko dedičnej choroby.

U ľudí je to podobné. Tím mladých výskumníkov z Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity tvrdí, že dokážeme „ vyňuchať “ kvalitu imunitného systému nášho potenciálneho partnera. Ženy si podvedome vyberajú mužov s úplne odlišnou obranyschopnosťou. Z pohľadu evolúcie sa tak snažia zaistiť čo najvhodnejšieho otca svojich detí, ktorý im zaručí pevné zdravie.

Výborne. Správneho partnera teda „vyčucháme“ . Ale čo voňavky? Nemôžu nás pri odhadovaní človeka pomýliť? „Naše podvedomie zaregistruje pach tela aj napriek parfumu, tvrdí doktorka Škvareninová. Viaceré štúdie tvrdia, že aj parfum, ak si ho vyberáte sami, podporí prirodzenú vôňu vášho tela.