Aróma Štúdie

Čuch ako prostriedok estetického vyjadrovania

Z toho, čo vieme o pôsobení vôní na človeka a tiež z historických skúseností je zrejmé, že práve inhalácia, teda vdychovanie vône, je vynikajúcou terapeutickou metódou. Je to tiež najstarší spôsob využívania aromatických látok, ako už bolo spomenuté v úvode. Čuch v našom živote plní varovnú funkciu, upozorňuje nás napríklad na pokazené jedlo či nebezpečný zápach, napríklad aj na dym.

Používame parfumy a vône, aby sme boli príjemní a príťažliví pre svoje okolie,aromatizujeme si auto,byt či kanceláriu. Bielizeň ošetrujeme vonnými preparátmi, podľa vône si často vyberáme mydlá a čistiace prostriedky. Čuch je dnes z veľkej miery prostriedkom estetického vyjadrovania, stáva sa nadstavbou pre zvýšenie kvality života. Vyhľadávame a priťahujú nás príjemné pachy, ku ktorým máme príjemné asociácie. Ako už bolo povedané, vône výrazne ovplyvňujú naše emócie i to, ako sa celkovo cítime. V tomto smere bol vykonaný rad testov, ktoré túto domnienku dokázali. Ak je možné si ich navodiť prostredníctvom pocitu dobrej nálady, relaxácie či pocitu bezpečia, ponúka sa ich uplatnenie pri vytváraní domácej pohody.
PhDr. Daniela Mináčová

A na záver zopár rád:

  • Nos prestáva vnímať zápach asi po 15 minútach, takže ak vy už napr. vôňu jedla necítite, neznamená to, že sa ešte nevznáša vo vzduchu.     Vašich hostí by pri dverách nemal vítať zápach jedla z minulého dňa,cigaretového dymu alebo „zápach“ po domácich miláčikoch a pod.
  • Ak chcete nájsť tú najvhodnejšiu vôňu, myslite na to, že čuch je menej ostrý ráno a jeho citlivosť počas dňa silnie. Veci, ktorých kúpa   si vyžaduje „dobrý nos“, si na nákupný zoznam zapíšte až nakoniec. Priatelia sa vám za to poďakujú.
  • Vedeckým výskumom sa potvrdilo, že nepríjemné zápachy majú tendenciu podnecovať agresívne správanie! Naopak aromatizované priestory  vykazujú pokles až o 65%  menej „nespokojných a nahnevaných ľudí“. Svieži a voňavý domov upokojí každý hnev!

Zdroj: woman.sk